DEM Parti İzmir adaylarından CHP’li Köksal’a tepki: Tüyler ürpertici, görevden alınmalı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Parti İzmir Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Türkan Aslan Ağaç ve Akın Birdal, seçim çalışmaları kapsamında Mülkiyeliler Derneği lokalinde gazetecilerle bir araya geldi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Akın Birdal, ‘yeni bir Türkiye projesi’ için yola çıktıklarını söyledi. “31 Mart Türkiye için yeni bir fırsattır. Halkın kendisini yönetebileceği kanalları açmak istiyoruz ve açacağız” diyen Birdal, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin demokratikleşmesini yerelden başlatmalıyız. Demokrasiyi halkla birlikte hayata geçirmeliyiz. Barış, kardeşlik ve adalet yolunda bir görev aldık. Barış içinde yaşayan bir Türkiye hayali amacımız var. Hep birlikte kentlerimizi yönetelim istiyoruz. Türkiye yüz yıllık tarihinde en karanlık dönemleri yaşıyor. İnsan hakları hukuk ayaklar altında. Bundan sadece iktidar değil, hepimiz sorumluyuz.”

‘GÖREVDEN ALINMASI GEREKİRDİ’

Birdal, “CHP’nin Afyon adayı Burcu Köksal, dün ırkçı faşist söylemlerde bulundu. Söylemleri tüyler ürpertiyor. Belediye başkanlığına seçildiğinde ‘DEM’i içeri sokmayacağım’ diyor. Konuşmasında ırkçılık Kürt düşmanı nefret ve ayrımcılık var. Bu kadının görevden alınması gerekirdi. Türkiye’nin en çok barış kardeşliğe ihtiyacı olduğu bu dönemde böyle bir açıklaması neye yaradı sormak lazım. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ‘dil sürtçmesi’ dedi. Ancak Köksal sözlerinin arkasında olduğunu açıkladı. Bunlar 31 Mart’ta hayatının en büyük hezimetine uğrayacaklar. Bizim yolumuz adalet ve kardeşlik yoludur. DEM değil hepimiz kazanacağız” dedi.

‘EZBERLERİ BOZMAYA GELİYORUZ’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Türkan Aslan Ağaç ise, “Bana göre Türkiye’nin en güzel kenti İzmir’dir. Bütün hayatım burada geçti. Şimdi de bu kentin karar mekanizmasında yer alarak, hizmet etmek istiyorum. DEM Parti İzmir’de ezberleri bozmaya geliyor. Yeni bir bakış ve anlayışa şans verilmesini istiyoruz. İzmir’de yaşayan herkesin oyuna talibiz” ifadelerini kullandı.

İzmir’in kronik sorunları olduğuna işaret eden Ağaç, “Yerel yönetimler sorunlarımız büyüyor. Ve yetersizlik hali var. Bu sorunların çözülmesi gerekiyor. Uzun vadeli kalıcı projelere ihtiyaç var. Yaşamın her alanına dair projelerimiz var. Bu kente hizmet etmek için geliyoruz. 30 tane ilçe var. Tüm ilçelerde eko-kırım suçu işleniyor. Bu sorunlarla kentler yaşanamaz hale getirildi. Bu noktada çözüm olmak zorundayız” diye konuştu.

İzmir’i yönetmeye hazır olduklarını söyleyen Ağaç, yerel yönetimlerde kadınların olmamasına dikkati çekti. Toplumun yarısını kadınların oluşturduğunu dile getiren Ağaç, “Yönetim mekanizmalarında kadınların olmadığını görüyoruz. Kadın bakış açısına sahip bir yerel yönetimleri inşa etmek istiyoruz. İzmir’de kadın daire başkanlığını kurarak, hizmet için kadınlara bütçe ayıracağız. İzmir’i gerçek bir kadın kenti haline getireceğiz”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x